ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

نام اصیل، تاریخی و ارزشی خلیج فارس متقن و غیر قابل تردید است

11 ارديبهشت, 1398 0

کارشناس آینده‌ پژوهی سازمان نقشه‌ برداری کشور به مناسبت گرامیداشت روز خلیج فارس گفت: نام اصیل، تاریخی و ارزشی خلیج فارس متقن و غیر قابل تردید است.مهندس غلامرضا کریم‌زاده؛ که سابقه‌ی فعالیت در «کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران» را نیز دارد در گفتگو با روابط عمومی این سازمان، درباره نقش و جایگاه این کمیته در صیانت از نام خلیج فارس گفت: کمیتۀ تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران در استانداردسازی، اشاعه و ترویج استفاده از نام‌های صحیح و همسان در منابع مختلف از جمله کتاب‌ها، اطلس‌ها، دانش‌نامه‌ها، فرهنگ‌نامه‌ها، نشریات و جراید، رسانه‌های خبری، پایگاه‌های اطلاعات مکانی، پایگاه‌های نام‌های جغرافیایی و به‌ویژه در اسناد، مدارک و مکاتبات رسمی، نقشی مهم و اساسی دارد. وی افزود: این کمیته با نهاد متناظر خود در سازمان ملل متحد موسوم به «گروه متخصصان نام‌های جغرافیایی ملل متحد» (UNGEGN) همکاری و ارتباط دارد. اعضای کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران با حضور و مشارکت مؤثر در نشست‌های مجامع بین‌المللی مرتبط، ضمن پایش کاربرد صحیح نام اصیل و تاریخی خلیج فارس، در برابر به‌کارگیری نام‌های مجعول و ساختگی توسط نمایندگان برخی کشورها موضع‌گیری کرده و از هویت ملی و حاکمیت بر حق ملت و کشورمان برای این آبراهۀ مهم دفاع می‌نمایند.

کریم‌زاده؛ به علت اصلی جعل نام، برای خلیج فارس پرداخت و اظهار کرد: علل مختلفی از جمله مطامع اقتصادی، اغراض سیاسی و اهداف استعماری در این موضوع دخیل هستند. اما به باور بنده، علت مهم دیگر مسئلۀ هویت‌‌سازی غیر واقعی است و ریشه در نوعی برتری‌‌جویی قومی و نژادی دارد. البته هویت‌‌سازی که با کینه‌‌‌توزی و با خدشه وارد‌کردن به هویت جغرافیایی، تاریخی و اجتماعی ملتی دیگر صورت‌ پذیرد، به‌طور مسلم محکوم و مذموم بوده و پذیرفتنی نیست.

این کارشناس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان این‌که برخی مدعی هستند که برای عوارض جغرافیایی می‌توان دو یا چند مکان‌نام در نظر گرفت یا برای پهنه‌های آبی و خشکی علاوه بر نام داخلی، از نام‌های خارجی متعددی استفاده کرد، گفت: این موضوعات به بحث‌های علمی و کارشناسی نیاز دارد ولی مهم این است که مکان‌نام‌ها (چه داخلی و چه خارجی) باید دارای اصالت و اعتبار باشند. بحث وجود نام‌های متعدد، که از پیشینه و مستندات علمی و تاریخی معتبر برخوردار باشند، با خلق نام جعلی و فاقد اصالت متفاوت است. نام اصیل، تاریخی و ارزشی خلیج فارس متقن و غیر قابل تردید است. سازمان‌های بین‌المللی مسئول و متولی نام‌های جغرافیایی نیز از نام Persian Gulf برای این آبراهه استفاده می‌کنند. بنابر‌این، موضوعیتی برای ابداع و طرح مکان‌نام‌های دیگر وجود ندارد.

وی بر نقش سازمان نقشه‌برداری کشور و کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران در راستای صیانت از نام خلیج‌فارس، تأکید کرد و درباره اقدامات سازمان در این حوزه گفت: تهیه و انتشار اطلس‌ها، نقشه‌‌ها و نیز چارت‌‌های دریائی و ناوبری بین‌المللی در مقیاس‌‌های مورد نیاز، مشارکت و همکاری مؤثر با سازمان‌ها و مجامع بین‌‌المللی به ویژه سازمان بین‌‌المللی هیدروگرافی و گروه متخصصان نام‌‌های جغرافیایی ملل متحد، گسترش همکاری‌های علمی و تحقیقاتی با مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی و در نهایت تمرکز روی تأیید و تصویب نام‌‌های جغرافیایی برای پهنه‌‌های آبی و عوارض جغرافیایی سواحل و نیز بستر خلیج فارس از جمله این اقدامات است.
مهندس کریم‌زاده در پایان این گفتگو، به نشست‌های مربوط به نام‌های جغرافیایی اشاره کرد که در آن‌ها عموماً بر کارکردهای تاریخی و جغرافیایی مکان‌نام‌ها تأکید می‌شود. وی درباره نقش نام‌های جغرافیایی در آینده گفت: کارکرد‌های تاریخی، جغرافیایی و حتی اقتصادی، مکان‌ نام‌‌ها همیشه حائز اهمیت‌‌اند. در آیندۀ نه چندان دور، نام‌های جغرافیایی در دنیای اینترنت اشیاء (IoT)، نقشی مهم و زیربنایی خواهند داشت. اشیاء در اکوسیستم متصل به‌هم اینترنتی به کمک شناسه‌‌های منحصربه فرد نام و موقعیت، موسوم به شناسۀ یکسان منبع، یکدیگر را شناسایی کرده و با هم تعامل می‌نمایند. در واقع، دو مؤلفۀ نام و مکان، هستۀ اصلی اینترنت اشیاء را تشکیل می‌دهند.

منبع: سازمان نقشه‌برداری کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید