سلب مرجعیت سازمان ثبت اسناد و املاک با ابلاغ سامانه پنجره واحد مدیریت زمین

25 آبان, 1401 0

مرجعیت سازمان ثبت اسناد و املاک در اداره امور ملکی کشور، با ابلاغ سامانه پنجره واحد مدیریت زمین سلب شد.

دولت طی مصوبه ای در هفته سوم آبان 1401، همه دستگاهها از جمله سازمان ثبت که طبق قانون جامع حدنگار مرجع اصلی در مدیریت املاک کشور است را ملزم کرده است تا اطلاعات خود را در سامانه واحدی تحت عنوان پنجره واحد مدیریت زمین بارگزاری نمایند.
♦️به این ترتیب، بنظر می رسد با ابلاغ مواد 1و2 مصوبه یادشده، مرجعیت سازمان ثبت بعنوان متولی اصلی و بانک جامع کاداستر کشور، دستخوش تغییر گردیده و نوعی موازی کاری در خصوص املاک کشور ایجاد شده است. ضوابط اجرایی سامانه پنجره واحد مدیریت زمین که در ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به تصویب رسیده است، با امضای محمد مخبر معاون اول رییس جمهور به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این مصوبه به منظور ایجاد زیرساخت های لازم برای پیشگیری و مقابله با پدیده زمین خواری، تخریب اراضی ملی و منابع طبیعی کشور و تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی و در جهت تسهیل تعاملات بین دستگاهی و اجرا و پیاده سازی نهایی سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به تصویب رسیده است.

بر اساس این مصوبه، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به عنوان تنها درگاه ارتباطی با متقاضیان اخذ خدمات حوزه زمین و ساختمان کشور محسوب می شود و همه دستگاههای اجرایی ارایه دهنده خدمات مذکور پس از راه اندازی سامانه در هر استان موظفند تنها از طریق درگاه ارتباطی این سامانه نسبت به تعامل الکترونیکی با متقاضیان اقدام نموده و درخواست خدمت و خروجی آن را از این طریق با متقاضیان تبادل کنند.

همچنین همه دستگاههای اجرایی مرتبط با حوزه زمین از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان ملی زمین و مسکن، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان امور اراضی، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارتخانه های نیرو، نفت، راه و شهرسازی و دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران باید ضمن ارایه سرویس های خدمات الکترونیکی موجود در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، نسبت به برنامه ریزی لازم برای ایجاد زیرساخت های مناسب جهت تبادل رایگان اطلاعات مورد نیاز نظیر نقشه های الکترونیکی، عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای برای پاسخگویی الکترونیکی به استعلامات دریافتی از سامانه اقدام کنند به طوری که تا پایان سال ۱۴۰۱ در همه استانها در بدو ثبت درخواست متقاضی، امکان سنجی اجرای درخواست و تصدیق اصالت مدرک و مستندات متقاضی به روش الکترونیکی فراهم شود.

در این مصوبه، رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به عنوان مدیر راهبری و هماهنگی امور سامانه پنجره واحد مدیریت زمین تعیین و این سازمان موظف شد تا ظرف دو ماه با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی موجود و بدون توسعه تشکیلات سازمانی نسبت به ایجاد سازو کار اجرایی آن در سطح کشور اقدام کند.

این مصوبه ۱۵ ماده دارد و ۱۸ آبان ماه از سوی معاون اول رییس جمهور به دستگاههای اجرایی ابلاغ شده است.

مرجع

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.